“Kırsalda Su Yaşamdır”

Sivas İl Özel İdaresi; Sivas kırsalında sağlıklı içme suyu kullanımı ve su temini yapılan köylerde oluşan atık suların yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara zarar vermeden toplanarak arıtılıp uzaklaştırılması gibi altyapı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda Özel İdare Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü, 2015 yılı yatırım programının zamanında ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yoğun çaba gösteriyor.

Çalışmalar hakkında bilgi almak için Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünü ziyaret eden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, birim Müdürümüz Sami Dağ’dan brifing aldı. İçme suyu hizmetleri, klorlama çalışmaları, depo bakım onarımı, güneş enerjili tesisler, kanalizasyon işlerinin projeleri, ihaleleri ve devam eden diğer işler hakkında sunum yapan Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Dağ, bu yıl da bir önceki yıldan daha fazla ve elzem projeler hayata geçireceklerini kaydetti.

Sivas kırsalında sağlıklı içme suyu ve su israfının önlenmesi, atık suların yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara zarar vermeden toplanarak uzaklaştırılması noktasında hızlı ve sağlıklı çalışmalar yapıldığını kaydeden Genel Sekreterimiz Salih Ayhan, “2014 yılında yapılan hizmetleri değerlendirerek, 2015 yılı yatırım programının aksatılmadan sürdürülebilmesi için yapılacak projeleri ve çalışmaları teknik personellerle birlikte masaya yatırdık.” dedi.

Kırsalın göç vermemesi ve sağlıklı bir hayat standardı sağlanması için İdare olarak hızlı ve etkin çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Ayhan, “Sivas İl Özel İdaresi’nin 2015 yılı içme suları yatırım programında 92 adet yapım işi bulunmakta olup bu işlerin tamamlanabilmesi için 3.850.000,00 TL ödenek ayrılmıştır. Ayrılan bu ödeneğin 1.187.000,00 TL' si ile 119 adet köye içme suyunun düzenli kullanımı ve israfın önlenebilmesi amacıyla su sayacı montajı yapılacaktır. Köylere getirilecek ek su için istikşaf, etüt, debi ölçümü ve topografik ölçümlerde mevsim şartları el verdikçe yapılmaktadır.” dedi.

Köylere getirilebilecek suların insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Müdürlük bünyesindeki laboratuvarda kimyasal analizler yapıldığına dikkat çeken Ayhan, yatırım programında yer alan ve içme suyu yetersiz olan köylere de içme suyu ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla drenaj çalışmaları gerçekleştirildiğini ifade etti.

2014 yılı içerisinde içme suyu şebekelerinde kullanılan suların mikrobiyolojik yönden uygunluğunu sağlamak amacıyla 52 köy deposuna dijital güneş enerjili klorlama cihazı montajı yapıldığını vurgulayan Ayhan, 2015 yılı için ayrılan 50.000,00 TL ödenek ile de dijital güneş enerjili klorlama cihazı montajı yapılacağını kaydetti. 2015 yılı içme suyu yatırım programında yer alan köylerde elektrikle çalışan terfili tesisleri için alternatif enerji kaynağı yenilenebilir güneş enerji paneline çevrilmesiyle ilgili proje çalışmalarına başlanıldığını da belirten Ayhan, “2014 yılı içerisinde 176 adet köyün içme suyu tesisinin tesisat, motopomp ve elektrik arızaları giderilerek tesisler faal hale getirilmiştir. 2015 yılı içerisinde de içme suyu tesisleri bakım onarım çalışmalarına devam edilecektir. 2015 yılı içerisinde içme suyu yetersiz olan ve çevreden gelebilecek cazibeli veya terfiili memba bulunmadığı durumlarda ihtiyacın karşılanması için sondaj kuyusu açılabilmesi amacıyla hidrojeolojik etüt çalışmaları yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

2015 yılı KÖYDES yatırım programında yer alan 36 ünitenin depo bakım onarım proje ve yaklaşık maliyet hazırlama çalışmalarına başlanıldığını da belirten Ayhan, “Kullanma amaçlı su temini yapılan köylerde oluşan atık suların yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara zarar vermeden toplanarak uzaklaştırılması ve buradan da arıtılarak alıcı ortama bırakılması amacıyla 2015 yılı kanalizasyon ve atık su tesisleri yatırım programında bulunan 70 köy için 2.000.000,00 TL ödenek ayrılmıştır. Köy içi şebeke hattı ölçümü ile fosseptik çukuru ve doğal arıtma yerleri tespiti için proje çalışmalarına başlanılmıştır.” şeklinde konuştu.

Yatırım programdaki işlerde kullanılmak üzere Mart ayı içerisinde 130.000 metre korige boru alımı ihalesi yapıldığını da hatırlatan Ayhan, 2015 yılı içerisinde kanalizasyon hatlarında meydana gelen tıkanmalar ve fosseptik çukurlarının dolması sonucunda 6 köye vidanjör gönderildiğini de hatırlatarak yapılan çalışmalar sonucunda tesislerin faal hale getirildiğini ifade etti. Ayhan, geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle su sayacı çalışmalarına start verildiğini ve kırsalda yaşayan vatandaşların suyu dikkatli kullanmaları gerektiğine de işaret ederek, “Kırsalda su hayattır. Suyumuzu israf etmeden kullanalım.” diye konuştu.

Share this article

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars

Leave your comments

Post comment as a guest

0
Your comments are subjected to administrator's moderation.
terms and condition.
  • No comments found

Reklam Alanı

Popüler Yazılar

E-mail Aboneliği

Abone olarak güncel başlıklardan anında haberdar olabilirsiniz.