İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94.yıl Dönümü

AK Parti Sivas Kadın Kolları Başkanı Neslihan Dereli, İstiklal Marşı’ın kabulünün 94.yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Başkan Dereli mesajında, “İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı’nın sonrasında, büyük İslam şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından, milletimize cesaret ve tahammül aşılayarak, onda bulunan yüksek duyguları harekete geçirmek için kaleme alınan ve ülkemizin bağımsızlığının sembolü olan, milletimizin kahramanlığını ve milli mücadelemizi en veciz sözlerle ifade eden, Türk milletinin karakterini yansıtan eşsiz bir eserdir.

12 Mart 1921 de TBMM’de milli marşımız olarak kabul edildikten sonra, bayrağımızla birlikte bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal marşımız, Milli birliği ve mücadele ruhunu güçlendirerek, şanlı milli mücadele tarihimizin manzum bir destanı olmuştur.Bu eşsiz eserin her bir kelimesi, her bir mısrası bizlere anlamlı ve büyük mesajlar iletmektedir. Bu mesajları en ince ayrıntılarıyla kavrayan bir nesil, ülkemizi her alanda dünyada lider bir ülke yapacaktır, bundan kimsenin şüphesi olmasın. “ifadelerini kullandı.

Dereli, mesajının devamında şunları kaydetti:

“Ülkemizin düşman işgalinden kurtularak, milli mücadelemizin başarıya ulaştığı ve bağımsızlığımızı kazandığımız o günleri her İstiklal Marşını okuduğumuzda bizlere hatırlatan ve o günlerin heyecanını bu günlere aktaran İstiklal şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un tabiriyle ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyor. İstiklal Marşımızı bize kazandıran büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve milli mücadele kahramanlarımızı rahmetle ve saygıyla anıyorum.”

Share this article

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars

Leave your comments

Post comment as a guest

0
Your comments are subjected to administrator's moderation.
terms and condition.
  • No comments found

Reklam Alanı

Popüler Yazılar

E-mail Aboneliği

Abone olarak güncel başlıklardan anında haberdar olabilirsiniz.